Juraj Slezáček - jeho kniha je unikát!

Autor: Milan Brejcha | 30.8.2016 o 23:38 | Karma článku: 5,67 | Prečítané:  1342x

Juraj Slezáček - divadelný, filmový, seriálový herec, riaditeľ činohry SND... Legenda! Po tom, ako mu diagnostikovali rakovinu, napísal celý svoj život v jednej knihe.  

Túto knihu som si kúpil s veľkými očakávaniami. Keď som si ju kupoval, Juraj Slezáček ešte žil a v rozhovoroch tvrdil, že sa cíti adekvátne k svojmu veku a diagnóze. Dokonca stále účinkoval v predstavení Chrobák v hlave, hoci s vývodmi v z tela von - ako prvý v histórii SND.

Kniha - humor, zamyslenia, herecký život, honoráre, láska

Juraj Slezáček v knihe píše o tom, ako mu lekári oznámili diagnózu menom rakovina. Zamýšľa sa nad životom, prehodnocuje. Vo väčšine však opisuje svoje študentské časy, ako to vtedy na VŠMU chodilo.
Perličiek tam bolo veľa, napríklad, že na VŠMU ho na prvý pokus neprijali, komisii vadil jeho krivý zub!
Ďalej opisoval internátny život. Tu by som spomenul srandu, ktorú si vymesleli so spolužiakmi, keď sa chystali večer spať. Museli si hovoriť vetu ako: ,,Dobrú noc, chlapci." A ten, kto vetu nepovedal, lebo zaspal, z hry vypadol. A tak sa stalo, že celú noc rozprávali dokola tú vetu a na školu neboli vôbec vyspaní.

V knihe popisuje, ako spoznal svoju manželku a často jej dáva prívalstky ako milovaná, skvelá a pod.
Tak tiež sa venuje téme z čias, keď pôsobil v divadle. Ako hrával so svojím psíkom Klorcom, ako jazdili na zájazdy a nevedeli reč, alebo ktoré priateľstvá mu prinesli najlepšie zážitky plné humoru a zábavy.

K téme rakovina sa vracia viac krát, píše, že ho mrzí, že odkedy ochorel, kolegovia ho prestali kontaktovať, lebo sa ho báli opýtať ako sa má, báli sa, či ho to neurazí, keď sa budú vypytovať. Aj napriek chorobe veľmi rád šoféroval. Tvrdil, že na rakovinu je jediný liek - humor. ,,Podal som žiadosť, či mi na onkológiu nedajú piano, keď už tam chodím ako na klavír."

Aj človek, ktorý ho ako herca nejako extra nesledoval, v tejto knižke nájde mnohé poklady, zistí, ako to fungovalo za bývalého režimu a nazrie do zákulisia divadla či natáčania Paneláku. Odporúčam ju každému.

,,Rakovina je zvláštna choroba a človek smiešny tvor."

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Slováci majú stále móresy sedliakov. Chcú bývať vo vlastnom

Vlastniť dom nie je pre Nemca status bohatstva. Skôr sa pozerá na to, či mu vlastné bývanie nebude na príťaž.

KOMENTÁRE

Výrok, ktorý Trumpa odrovná

Pri spätnom pohľade je ľahké pripomenúť si výroky, ktoré sa uchytili, lebo kandidáti pre ne nakoniec prehrali.

EKONOMIKA

Ľudia nechcú bývať vo veľkomeste, vracajú sa na dedinu

Blízko miest sa sťahujú najmä mladé rodiny.


Už ste čítali?