Mobil, mobil, čo svet dobil, alebo ako sú mladí ľudia závislí na mobilných telefónoch

Autor: Milan Brejcha | 7.11.2015 o 21:18 | (upravené 7.11.2015 o 21:35) Karma článku: 4,27 | Prečítané:  830x

Väčšina ľudí si bežný deň bez mobilu nedokáže predstaviť. Zatiaľ čo v minulosti si dieťa muselo pýtať povolenie od rodičov, aby mohlo stráviť nejaký čas pri počítačí, dnes už to nepotrebuje, má predsa mobil.

Sociálne siete

Sociálne siete sú najčastejším dôvodom, prečo mladí ľudia chytajú do rúk mobilné telefóny. Ale čo by robili,
ak by ich nemali? Možností je veľa, no jedno viem iste, teraz už tie veci nemôžu robiť naplno.

Tajomstvo

Keď som bol na základnej škole, väčšina spolužiakov už mala smartfóny. Ja však nie. Cez nudnú hodinu
slovenského jazyka polovica triedy ťukala do mobilu, ktorý bol bezpečne ukrytý za učebnicou, v servítkach, obale od kalkulačky alebo v peračníku. Ja som si vtedy mohol jedine tak kresliť kvetinky po okraji zošita. Nikdy som nevedel, že čo tam môžu toľko ťukať. Keď som sa ich pýtal, tak mi povedali, že si píšu, že chatujú. Vtedy som nadobudol pocit, že som menejcenný, lebo som si myslel, že majú toľko priateľov, že si s nimi vypisujú celý deň. Nevedel som si predstaviť, o čom sa dá toľko písať. Nebol som ešte infikovaný týtmo čudom, a tak som si elektronickú konverzíciu predstavoval nasledovne:

Ja: Ahoj, dnes končím v škole o pol druhej, skočíme na kofolu?

On: Jasné, môže byť, tak o druhej sa stretneme pri potravinách.

Neskôr som však aj ja dostal smartfón a zisitl som, aké je jednoduché vďaka nemu komunikovať. Bolo pre mňa nepochopiteľné, že za tie správy na facebooku netreba platiť. A tá rýchlosť, bolo to pre mňa niečo úplne nové a neuveriteľné, že to, o čom som iba počúval, teraz môžem robiť aj ja. No a okrem toho, že som si s niekým dohodol stretnutie, som ešte zistil ako sa má, čo má nové, čo mal na obed...

Kde je potom chyba?

Na reálnom stretnutí s kamarátom sme sa však nemali o čom rozprávať, lebo sme si už všetko napísali.
A ako to už býva, ak idete niekam, kde ste nič nezažili, tak už sa tam vraciať nebudete. Stretnutie bolo bolo tiché, počuť bolo iba oznámenia správ na facebooku, v lepšom prípade iba vibrácie oboch mobilov.

Znova nechápem

Po nejakom čase som si však uvedomil, že je omnoho lepšie sa stretnúť s človekom a pokecať. Práve preto som začal používať sociálne siete na chatovanie minimálne. Dnes ak mi niekto napíše viac ako tri správy, tak ma to ruší. Predsa sa môžeme dohodnúť a vidieť sa pri kofole.

Mladí ľudia, moji rovesníci si nechcú priznať, že im mobil zaberá čas. Pretože majú pocit, že 30 sekúnd, kedy napíšu správu popri obede alebo hodiny v škole ich nič nestojí. Pravda je však taká, že tých správ sú desiatky alebo stovky za deň. A to sa niekde odraziť musí. Vidím na svojich spolužiakoch, ako ich niektorých mobil okráda o čas, vedomosit, kamarátov. Potom to vyzerá nejako takto:

Učiteľ: Trinásteho si napíšeme písomku. To vychádza na piatok.
Žiak:    Kedy budeme písať?
Učiteľ: Trinásteho.
Žiak:    To je tuším že piatok, nie?

Realita vs Virtuálny svet

Mladí ľudia reálny život vymenili za virtuálny, s priateľmi si viac píšu, ako s nimi vidia v reále. Stále viac
stretávam ľudí, ktorí majú názor ako: ,,Asi budem chodiť s Emou, už si s ňou dva týždne píšem." Strácajú schopnosti a možnosti spoznávať ľudské hodnoty, pretože cez chat stačí dať usmiateho smajlíka a ste šťastný, ak dáte sutného, ste smutný. A tak sa stane, že zaľúbený pár si vymení viac informácii cez mobil ako verbálne, že dievča sa za deň nahnevá na chlapca 3 krát, hoci s ním ani nebola, alebo že chlapec lichotí inej dievčine, aj keď má priateľlku, hoci bol v ten deň deň iba s priateľkou. Veľké rozhodnutia sa riešia cez mobil a potom strácajú na vážnosti.

Čo robí väčšina, to je normálne

Ak je závislá väčšina tínedžerov na používaní mobilov (čo aj je), tak väčšina tínedžerov to aj považuje za normálne. A tak sa nenormáne stáva normálnym. 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

V jadre Únie už sme, je na Ficovi, čo ďalej

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?