Milióny možností pre voľný čas mladých ľudí a tak málo záujmu

Autor: Milan Brejcha | 5.12.2015 o 13:24 | (upravené 6.12.2015 o 14:47) Karma článku: 4,59 | Prečítané:  2235x

Myšlienka, o ktorej je tento článok mi napadla pri pozeraní dokumentárneho  filmu z čias socializmu. Uvedomil som si, aké neskutočné možnosti máme my, mladí ľudia na rozvoj, zábavu a celkové využitie voľného času.  

Pojem znamená viac ako činnosť, ktorú pomenúva

Večer si tak ležím, pozerám televízor a zrazu natrafím na úryvok dokumentu o internátnej škole z čias socializmu. Bol som priam zhrozený z toho, ako málo možností vtedy ľudia mali.
V tom filme napríklad spomenuli slovo ,,kultúra" a k nemu išiel záznam ako 40 detí stojí na dvore a cvičí cviky ako ,,upažiť, zapažiť, rozpažiť..." Ak si zmyslím, že takto nejako vyzerala kultúra v oblasti športových aktivít, necítim sa zrovna najlepšie. 
Ďalšia veta, ktorá sa ozývala z čiernobieleho filmu bola: ,,Večer praskala vo švíkoch spoločenská miestnosť."  Spoločenská miestnosť bola naozaj plná aj na tom zázname, avšak všetky deti/študenti museli mať na sebe uniformy a mali možnosti ako šach, kartové hry a kameň papier nožnice. Môj známy raz povedal: ,,Šachy, to je vysoko rizikový šport! Ak náhodou pri šachu zaspíš, padne ti halva na stôl a hneď máš oko vypichnuté figúrkou." (Mimochodom, uznávam šachistov, lebo je to náročný šport na logické myslenie).

Dnešné možnosti sú takmer neobmedzené

Tak napríklad slovo kultúra. Skúsil som brainstorming pri slove kultúra a napadli ma slová ako kino, koncerty, futbal, hokej, florbal, hádzaná, knižnica, časopisy, centrum voľného času, divadlo, opera, televízia, rádio.... Toľko veľa možností, čo robiť vo voľnom čase a ako kultúrne vyžiť.
Niektoré aktivity môžeme robiť pasívne, ale mnohé aj aktívne. Napríklad futbal, dá sa ísť pozrieť na futbalový zápas, ale môžeme aj my sami hrať futbal. Môžeme ísť do divadla, ale aj sami môžeme byť členom nejakého ochotníckeho divadla alebo dramatického krúžku. Sociálne siete a internet nám ponúkajú množstvo knižiek zdarma, ktoré môžeme čítať, ale aj priestor kam môžeme zverejniť svoje prvé riadky, ak skúšame písať básne. Ak niekoho baví spev, na internete je veľký výber online lekcií spevu, takmer každá pieseň zdarma aj s videoklipom alebo návody, ako danú pieseň zahrať na hudobnom nástroji. Ak sa mladý človek rozhodne byť aktívny a niečo zaspieva, môže sa natočiť na svoj smartfón a hodiť to na facebook, kde môže pozorovať kritiku a pochvaly. Na facebooku sa dá dokonca spojiť s mnohými umelcami z oblasti hudby či televízie a mnohí z nich sú naozaj milí a mladým talentom sú ochotní poradiť, hoci ich nikdy v živote nestretli.

Tovar zo zahraničia

Za bývalého režimu neboli dostupné tovary zo zahraničia ani z desatiny tak, ako je to dnes.
Stačí si zapnúť internet, otvoriť stránku s tovarom, aký hľadáme a dobrodružstvo sa môže začať.
Funkcia porovnania cien je veľmi užitočná. Ak si vyberieme najvýhodnejšiu cenovú ponuku, máme možnosť pozrieť, koľko ľudí bolo z nákupom z daného obchodu spokojných a koľko nie. Môžeme si pozrieť, čo konkrétne ľuďom pred nami pri nákupe prekážalo, alebo naopak, čo ich potešilo. Ak sme prebádali aj tento level, tak hor sa na ďalší. Teraz si môžeme pozrieť videoklipy, fotografie, funkcie, kvalitu, výrobcu, rozmery a proste všetko o tovare, ktorý si chceme kúpiť. Máme dokonca aj na výber, akým spôsobom nám má byť tovar doručený. Toto všetko sa nám zdá ako samozrejmosť, no skúste tieto samozrejmosti ukázať starým rodičom alebo rodičom a uvidíte, že až také zamozrejmosti to nie sú.

Obchody majú ponuky pre ľudí bohatších, normálnych a aj chudobnejších zákazníkov

Sám pracujem v potravinách a vidím tú rôznosť na pultoch a regáloch. Každý deň je k dispozícii okolo 10 druhov chleba, štyri druhy rožkov a tri druhy žemiel. Často sa stane, že príde nejaká staršia pani a povie, že má 10 pečív. Nepovie, že má rožky, chlieb, alebo žemľu, povie pečivo. A to preto, lebo dlhé roky mali jeden druh pečiva v obchodoch, a často krát ani netuší, aké pečivo si vlastne kúpila.
Mliečne výrobky máme tiež dnes na dosah ako nikdy predtým. Napríklad čokoládový jogurt máme od 0,25€ až po 0,80€. Neskutočne široká škála. A dostatok všetkého zapríčiňuje to, že si my mladí ľudia neuvedomujeme, aké bohatstvo v chladničke a na stole každý deň máme.

Možností veľa, ale...

Veľa mladých si tieto možnosti neváži, ale ani sa im nečudujem, lebo ťažko si vážiť niečo, čo si neuvedomujeme. A tak sa často stáva, že kultúrne domy zívajú prázdnotou, mladých futbalistov je tak málo, že sa družstvá musia odhlasovať zo súťaže a večerná prechádzka Bratislavou pripomína prechádzku vo filme wakling dead, pretože ak sa opijú 14-15 roční tínedžeri, tak o vracanie a pohyb ala 4x4 nieje určite núdza.

Vždy, ak mám pocit, že nemám čo robiť, tak si spomeniem na tie neuveriteľné možnosti. Mladý človek sa v dnešnej dobe nesmie podľa mňa nudiť, mal by skôr oddychovať z dôvodu, že mal dnes toho veľa. :)
 


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Whisky: Nerozumiem tomu, akým hlúpostiam dokážeme uveriť

Spevák Slobodnej Európy precestoval svet. Cez to hodnotí aj Slovensko.

DOMOV

Smer v utorok oznámi prezidentovi kandidáta na ministra vnútra

Kandidáta musí schváliť predsedníctvo.


Už ste čítali?