Brigáda pre študenta: tradičné aj netradičné možnosti

Autor: Milan Brejcha | 1.2.2016 o 17:35 | Karma článku: 5,40 | Prečítané:  1280x

Väčšina šudentov chce mať vlastné peniaze na kino, frajerku, nakupovanie. Možno je to dôkaz samostatnosti voči rodičom, možno prestíž medzi spolužiakmi. Možností privyrobenia si je neúrekom, preto vám ich zopár priblížim.

Môj osobná názor je, že študenti, ktorí majú brigádu alebo ju hľadajú sa rozdeľujú do dvoch skupín. Jednu skupinu tvoria tí študenti, ktorí brigádu potrebujú, druhú tvoria tí, ktorí ju jednoducho iba chcú. Sám som si prešiel množstvom brigád, popri ktorých som sa veľa naučil alebo spravil veľa chýb. V tomto článku zrekapitulujem moje skúsensoti a verím, že to niekomu môže pomôcť.

Roznášanie letákov a pošty

Tento typ brigády je pomerne dosť rozšírený. Existuje mnoho možností a typov tejto činnosti. Ja som mal tú česť roznášať prospekty naozaj v masových množstvách. Roznášal som dva krát do týždňa po dva dni, čiže my to zaberalo viac ako polovicu voľného času. V nedeľu ráno som si našiel pri bráne produkty na pondelok a utorok a štvrtok mi prišli letáky na víkend.

Moja práca však nebola iba samotné roznášnie, ale aj skladanie. Často mi prišlo okolo 10 druhov letákov po 1050 kusov naraz. Takže som si našiel pri bráne
10 000 letákov. Bola to riadna kopisko, ktorú bolo potrebné prenosiť dovnútra, aby nezmokla alebo aby si ju niekto neprivlastnil. A potom trebalo všetky tie letáky naskladať do jedného a tým vznikli akési súbory prospektov, ktoré boli pripravené na export. Boli však riadne hrubé a musel som sa často vracať domov
po ,,zásoby."

Ak mi nejaké letáky ostali, musel som sa ich nejakým spôsobom zbaviť, lebo sa to veľmi rýchlo kopilo. V zbere papiera ponúkajú 1€ za 100 kg, takže zbohatnúť sa na tom nedá. Mal som cíce viac práce, ako kolegovia, ktorí roznášali pre nejakú jednu danú spoločnosť, no aj zárobok som mal podstatne vyšší. Za mesiac som si touto brigádou zarobil približne 300€ a robil som ju asi 1,5 roka. Takže za 18 mesiacov je to 5 400€.

Natáčanie futbalových zápasov

O tejto možnosti zárobku nevie veľa ľudí, preto sa mi zdá dobré ju spomenúť aj napriek tomu, že nie je veľmi atraktívna. Každý futbalový klub od štvrtej a vyššej ligy má povinnosť robiť kamerový záznam zo zápasu. A keďže tieto mužstvá v štvrtej a tretej lige nie sú nejako finančne silné, nehľadajú žiadnych profesionálov, ale hocikoho, kto vie zapnúť kameru. Ja som natáčal za 10€ za zápas. Toje je približne dve hodiny. Takže na hodinu 5€. To som však používal kameru, ktorú vlastnil ten futbalový klub, kde som bol. Dostal som napríklad aj ponuku zo susedného mesta, ktorá by bola pre mňa finančne váhodnejšia, no tam hľadali človeka aj s kamerou. V tomto prípade mi ponúkali 25€ na zápas.

Nevýhodou tejto brigády bolo to, že bola iba dva krát do mesiaca, čiže z toho nie sú veľké zárobky. Ďalšia nevýhoda je to, že ak ste milovník futbalu, tak si ho popri práci s kamerou moc neužijete a väčšinu zápasu budete vidieť cez displej na kamere.
Výhodou by som označil voľný vstup na futbal a nenáročnú prácu.

Doučovanie

Doučovanie je častý spôsob privyrábania si študentov stredných a vyokých škôl. Treba tu však dávať pozor na to, že doučovateľ nesie veľkú zodpovednosť a rodičia chcú vidieť výsledky práce, za ktorú zaplatili. A tu nastáva niekedy problém. Momentálne doučujem 3 deti a zvažujem, či prijmem dve ďalšie, ktoré sa mi hlásia, pretože aj na také doučovanie sa treba aj pripravovať.

Keď som začínal doučovať, riešil som problém, koľko peňazí si pýtať. Tak som si obhliadol po konkurencii a zisťoval ich ceny. Niektorí doučujú za 3€ na hodinu, iní zasa za 12€. Ja som si udal tarifu 5€ na hodinu, bez ohľadu na to, aký predmet to je.

Zásadne však doučujem iba učivo základnej školy, pretože som toho názoru, že ťažko budem doučovať stredoškolákov, keď sám budem iba o rok maturovať.  Táto brigáda je veľmi obahacujúca, učím sa pri nej komunikovať s deťmi a cybrím si mozog. Deti chodia ku mne, nie ja k ním. Ak by som musel ja chodiť, pravdepodobne by som zdvihol cenu približne o 1€.

Futbalový rozhodca

Tento typ brigády je asi tiež menej známy, no ono to už ani brigáda moc nieje. Už na začiatku vám poviedia, že ak chcete robiť rozhodcu iba pre peniaze, ďaleko to nedotiahnete.
Futbalového rozhodcu môže robiť chalan aj dievča od 16 rokov. Je dobré, ak ten človek má rád futbal a aj hrá alebo hrával.

Na začiatku si treba prejsť vstupným kurzom, ktorý stojí približne 20€. počas toho kurzu vás naučia skúsení rozhodcovia pravidlá futbalu a na konci kurzu je potrebné zvládnuť záverečná test. Potom príde na rad prvý zápas. Obyčajne to býva zápas malých detí. A potom sa to pomaly stupňuje na zápasy dorastu, potom sa ocitnete ako asistent rozhodcu (čiarový rozhodca) na mužoch a potom aj ako hlavný rozhodca na mužoch. Z tejto pozície je možné postupovať do yšších súťaží. V poslednej lige sa dá privyrobiť touto činnosoťu približne 150 až 250 eur mesačne. Výhodou je voľný týždeň, nevýhodou plný víkend. Je to typ dlhodobej brigády s možnosťou postupu. Ja sám to už robím štvrtý rok a stále ma to baví.


 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Opustili stranu, prešli do inej. Prečo niektorí poslanci menia stranícke tričká

Nebolo by správne, ak by strana mohla kontrolovať, ako jej poslanec vykonáva mandát, hovorí politológ Pavol Baboš.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Koľko máme na Slovensku nezávislých poslancov a kto to je

Nezávislý neznamená neplatný.

Stĺpček Jakuba Fila

Nikto by nechcel byť od júla v koži Kalavskej

Žiadna čiastková motivácia nebude fungovať pre vyhoreného lekára.


Už ste čítali?