Mladý kresťan v spoločnosti - je akceptovaný?

Autor: Milan Brejcha | 20.4.2016 o 19:32 | Karma článku: 12,35 | Prečítané:  4917x

Môj vek je len tesne nad hranicou plnoletosti. Každý deň prežívam s Pánom Bohom a snažím sa žiť tak, aby to bolo vidno na mojom správaní a rozhodnutiach. Ako sa však na mňa - kresťana - pozerajú rôzne skupiny ľudí okolo mňa?

Je kresťan akceptovaný v spoločnosti? Záleží na veku alebo profesijnom postavení ako sa na kresťana pozerajú ľudia okolo? Spísal som dokopy moje pozorovanie z rôznych skupín ľudí, v ktorých sa pohybujem.

Rodina

Najbližší okruh ľudí, ktorý ma obopína, je rodina. Moja mama nie je nejako duchovne dychtivá, nenavštevuje spoločenstvo a nečíta si z Biblie. Ale napriek tomu ma ako kresťana akceptuje, v práci sa rada svojim klebetným kolegyniam pochváli tým, že robím kresťanskú službu. Dokonca, ak si čítam z Biblie, tak sa ma opýta, o čom čítam. Keď si chystám biblické zamyslenie pre niekoho iného, často je ona prvým človekom, ktorému tému ukážem a vysvetlím.

Susedia

V našom dvore bývajú dve susedky. Obe celkom dosť klebetné. Jedna informácie nasáva pozorovaním, druhá verbálne. S jednou z nich mám bližší vzťah. Má niečo cez 60 a ráno si spolu radi vypijeme kávu
a vymeníme informácie. Rozprávať sa s ňou o viere, Pánu Bohu alebo Biblii som sa pokúšal, no neúspešne. Keď jej poviem, že idem na bohoslužby, tak zatočí hlavou a radšej zmení tému. Ako kresťana ma neakceptuje a myslí si, že ma niekto ,,nabulíkal" a ja som sa chytil. Čo je však pozitívne, náš susedský vzťah to nijako nepokazilo, občas spolu vybehneme na nákup, pokecáme pri káve alebo vymeníme si kvetinky v záhrade.

Rovesníci

Do tejto skupiny by som zahrnul spolužiakov, priateľov mimo školy alebo ľudí s podobnými záujmami ako mám ja. Títo všetci vedia o mne, že mám rád Pána Boha a že s ním žijem každý deň. Niektorí to ignorujú, niektorí to berú ako nezmysel a občas sa naša debata vyostrí do výmeny názorov. No sú aj takí, ktorí majú otázky a chcú vedieť ako vyzerá môj bežný život. A to sú rovesníci, ktorým môžem svedčiť a rozprávať, a oni to prijímajú. Z týchto mám radosť a naozaj sa vždy teším na rozhovory s nimi.
V celku ma rovesníci akceptujú ako kresťana, avšak občas neakceptujú moje názory, ktoré mám vďaka tomu, čo nás učí Biblia (nezosmilníš, nepokradneš, atď.). Ak chce človek začať žiť podľa toho, ako to chce Pán Boh, tak sú tu dve veci:

1. treba spraviť krok von zo svojej komfortnej zóny   
2. uvedomiť si, že nikdy to nebude dokonalé z našej strany

A to sú často dôvody, prečo sa mnohým mladým ľuďom zdá byť čudné žiť bez alkoholu, cigariet a nezáväzného sexu s kadekým príťažlivým.

Kolegovia

Počas víkendov pôsobím ako futbalový rozhodca. Trávim čas s kolegami, ktorý sú v rôznom veku. Starší, mladší, rovesníci. S niektorými mám dobré vzťahy, rozprávame sa o súkromných veciach a máme spolu dobrý čas. Chyba je však tá, že sa vidíme iba cestou na zápas, počas zápasu a cestou domov. To sa dozviem, čo je nové, ako sa máme a rozhovor už pre krátkosť času končí. Toto je asi jediná skupina ľudí okolo mňa, ktorá nevie veľmi o tom, že žijem aktívnym kresťanstvom a že Pán Boh mi dal zmysel života.

V celku mám pocit, že ako kresťan som akceptovaný v spoločnosti. Nikto ma za to neodsudzuje, ani mi to nelimituje okruh mojich záujmov či aktivít. Skôr naopak, spoznávam iných veriacich ľudí na rôznych akciách, spoznávam nových ľudí cez kresťanskú službu, ktorú robíme v našom meste, mám príležitosti rozprávať o Pánu Bohu a svedčiť ako slovom, tak aj skutkami.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Whisky: Nerozumiem tomu, akým hlúpostiam dokážeme uveriť

Spevák Slobodnej Európy precestoval svet. Cez to hodnotí aj Slovensko.

DOMOV

Smer v utorok oznámi prezidentovi kandidáta na ministra vnútra

Kandidáta musí schváliť predsedníctvo.


Už ste čítali?