Juraj Slezáček - jeho kniha je unikát!

Autor: Milan Brejcha | 30.8.2016 o 23:38 | Karma článku: 5,76 | Prečítané:  1453x

Juraj Slezáček - divadelný, filmový, seriálový herec, riaditeľ činohry SND... Legenda! Po tom, ako mu diagnostikovali rakovinu, napísal celý svoj život v jednej knihe.  

Túto knihu som si kúpil s veľkými očakávaniami. Keď som si ju kupoval, Juraj Slezáček ešte žil a v rozhovoroch tvrdil, že sa cíti adekvátne k svojmu veku a diagnóze. Dokonca stále účinkoval v predstavení Chrobák v hlave, hoci s vývodmi v z tela von - ako prvý v histórii SND.

Kniha - humor, zamyslenia, herecký život, honoráre, láska

Juraj Slezáček v knihe píše o tom, ako mu lekári oznámili diagnózu menom rakovina. Zamýšľa sa nad životom, prehodnocuje. Vo väčšine však opisuje svoje študentské časy, ako to vtedy na VŠMU chodilo.
Perličiek tam bolo veľa, napríklad, že na VŠMU ho na prvý pokus neprijali, komisii vadil jeho krivý zub!
Ďalej opisoval internátny život. Tu by som spomenul srandu, ktorú si vymesleli so spolužiakmi, keď sa chystali večer spať. Museli si hovoriť vetu ako: ,,Dobrú noc, chlapci." A ten, kto vetu nepovedal, lebo zaspal, z hry vypadol. A tak sa stalo, že celú noc rozprávali dokola tú vetu a na školu neboli vôbec vyspaní.

V knihe popisuje, ako spoznal svoju manželku a často jej dáva prívalstky ako milovaná, skvelá a pod.
Tak tiež sa venuje téme z čias, keď pôsobil v divadle. Ako hrával so svojím psíkom Klorcom, ako jazdili na zájazdy a nevedeli reč, alebo ktoré priateľstvá mu prinesli najlepšie zážitky plné humoru a zábavy.

K téme rakovina sa vracia viac krát, píše, že ho mrzí, že odkedy ochorel, kolegovia ho prestali kontaktovať, lebo sa ho báli opýtať ako sa má, báli sa, či ho to neurazí, keď sa budú vypytovať. Aj napriek chorobe veľmi rád šoféroval. Tvrdil, že na rakovinu je jediný liek - humor. ,,Podal som žiadosť, či mi na onkológiu nedajú piano, keď už tam chodím ako na klavír."

Aj človek, ktorý ho ako herca nejako extra nesledoval, v tejto knižke nájde mnohé poklady, zistí, ako to fungovalo za bývalého režimu a nazrie do zákulisia divadla či natáčania Paneláku. Odporúčam ju každému.

,,Rakovina je zvláštna choroba a človek smiešny tvor."

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Opustili stranu, prešli do inej. Prečo niektorí poslanci menia stranícke tričká

Nebolo by správne, ak by strana mohla kontrolovať, ako jej poslanec vykonáva mandát, hovorí politológ Pavol Baboš.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Koľko máme na Slovensku nezávislých poslancov a kto to je

Nezávislý neznamená neplatný.

Stĺpček Jakuba Fila

Nikto by nechcel byť od júla v koži Kalavskej

Žiadna čiastková motivácia nebude fungovať pre vyhoreného lekára.


Už ste čítali?