Alojz Hlina - stratég, kresťan, podnikateľ alebo populista?

Autor: Milan Brejcha | 11.12.2019 o 18:53 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  724x

Kto je Alojz Hlina? Kresťanský líder, majiteľ krčmy, vtipný rozprávač či extravagantný politik? Sú jeho lacné frázy taktika na jednoduchšie zmýšľajúceho voliča alebo vrchol jeho intelektuálu?  

Po eurovoľbách sa KDH opäť dostalo do mediálneho priestoru, Alojz Hlina je často v reláciách a preferencie strany prudko narástli a potom opäť padli. Nárast percent však dodal Hlinovi sebavedomie a strane stoličku pri stoloch, kde sa rokuje o povolebnej spolupráci. Na začiatku ma vedeli Hlinove výroky pobaviť a dokonca vzbudiť aj štipku sympatie, avšak po tých mesiacoch som zistil, že keď si odmyslím tieto jeho vtipné prupovídky, tak je sú jeho výstupy takmer úplne bez obsahu a odbornej prípravy. Nemyslím si, že predseda strany by mal poznať zdravotnícke vyhlášky alebo znenie a čísla zákonov, ale subjektívne od neho čakám viac, ako je to, čo v reláciách ponúka.

Zjednodušovanie odborných tém lacnými (ale pútavými) frázami

Dám si záležať na pútavej forme, ale obsah podcením. Asi takýmto heslom sa riadi podľa mňa Hlina pri diskusiách. Pri téme ,,sociálne opatrenia - obedy zadarmo" sa vyjadril napríklad takto: ,,Dnes sa skôr dostanete do Vatikánu ako zoženiete kuchárku.", pri téme spájania s Kresťanskou úniou zasa povedal: ,,Nezapaľujte Notre Dame, keď sa vám nepáči kostolník". Stranu za ľudí nazval ,,obchod so zmiešaným tovarom." Podobných fráz má snáď desiatky, čo je celkom milé. Smutné však je, že nimi šermoval aj pri prvej predvolebnej diskusii, ktorá sa konala tento týždeň. Moderátorka sa snažila vytvárať priestor pre programovú diskusiu, no Hlina (ale nie len on) tam šaškoval s takýmito hlúposťami. 

V nedeľu sa pasoval do role bojovníka proti Kotlebovi v relácii o 5 minút 12. Ak by som bol volič, ktorý váha či dá svoj konzervatívny hlas Kotlebovi alebo Hlinovi, naisto by som sa rozhodol pre Kotlebu. Hlina sa znížil na slovné útoku tretej cenovej a mňa iba utvrdil v tom, že môj kresťanský hlas mu naozaj nechcem dať. Na Kotlebu strieľal napríklad takéto frázy: ,,Musel sa stať učiteľom, aby si našiel frajerku", ,,Je to partia úchylákov", ,,Tuná kolega, nielenže má obsesiu v uniformách, ale mladistvé sa mu páčia.", ,,Takých ako ste vy sme posielali pre šumienku.", ,,Napchávate sa treskou, opasení ste celí. že vám gombíky pukajú na košeliach.." Bolo to lacné, populistické a na lídra kresťanskej strany nevhodné. Je rozdiel, ak na politika poukážeme kriticky a nazveme ho zlodejom, fašistom alebo mafiánom, ako keď z niekoho robíme menej cenného (posielanie pre šumienku) či sa vysmievame z výzoru. 

Podnikateľ s pochybnými praktikami a líder kresťanskej strany zároveň

Hlina vlastní niekoľko podnikov zameraných na stravu a krčmy. Stretol som sa ľuďmi, ktorí v jeho reštaurácii pracujú. Otvorene hovoria o tom, ako majú na výplatnej páske minimálnu mzdu a zvyšok dostávajú na ruku, nech netreba z toho platiť dane a odvody. Viem, že je to celkom bežná prax na Slovensku, ale na politikov potrebujeme mať vysoké nároky. Ak takto okráda Hlina štát na daniach v malom, ako mu môžeme veriť, že ak bude mať možnosť, nebude to robiť vo veľkom? Nezabudnem dodať prikázanie ,,Nepokradneš", keďže ide o predsedu Kresťansko-demokratického hnutia. 

KDH dlhodobo hovorí o agende podpory tradičnej rodiny. Hlina však sám vlastní - a ani to nepopiera hneď niekoľko krčiem, kde sa predáva po večeroch alkohol a opíjajú sa tam ako muži, tak aj ženy. Nie je alkohol náhodou jednou z najčastejších príčin rozvodov a domáceho násilia? Neviem, len sa pýtam. 

Kresťan

Súdiť vieru človeka si netrúfnem a ani to nikomu neodporúčam. A nebudem to robiť ani pri Hlinovi. Dá sa ho však stretnúť v kostole občas alebo na kresťanskom koncerte. Tak môžem len predpokladať, že so svojou vierou to myslí úprimne. 

Na záver by som dodal, že v KDH spravil veľa dobrej práce, odkedy je predsedom. Aj iní politici ho často potľapkali po pleci pochválili za jeho očistné práce v KDH. Asi ho však chválili veľmi, pretože spyšnel natoľko, že sa rozhodol pohŕdať ponukami na predvolebné koalície od jednotlivých strán a nepomohlo ani to, keď sa dohodli úplne všetky strany a čakalo sa len na KDH. Urazil Kisku, Matoviča, Záborskú, Kollára aj Kotlebu. Pre zastaralé KDH je to mladý dynamický líder, z pohľadu Európy skôr lacný populista. KDH má skvelých odborníkov, mladých ľudí, tak nechápem prečo sa nechajú navonok zastupovať práve Hlinom. Úprimne si myslím, že KDH má na lepšieho predsedu. 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Po Haščákovi môže prísť na rad Fico

Haščákovi hrozí 20 rokov za mrežami.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

S Haščákom v pyžame

Keby zaspieval, zničí nielen milovníka koly, ale aj povesť bývalých reformných strán.


Už ste čítali?